Şominede Dikkat Edilecek Hususlar

YANGIN ÖNLEMLERİ

Isıya hassas zeminler (halı, parke vb.) için, şöminenin altına bir izolasyon plakası koymak gerekir. Halı gibi kolay yanan yer döşeme malzemeleri; şöminenin önünden en az 50 cm. mesafeye konmalıdır. Mobilya ve benzeri eşyalarda; şömineden, en az 80 cm. ara bırakılarak yerleştirilmelidir.

Şömine yanarken, kül çekmecesinin takılı olması gereklidir. Çünkü, bu çekmece; aynı zamanda zemine karşı ısı koruma tablası olarak, görev yapmaktadır. Kapıları açık olarak, yakılan şömine sobalarda; kıvılcım ve ateş sıçramalarına dikkat edilmelidir.

HAVA AYARI

Ana hava ayar elemanları: Kül çekmecesinin üzerinde bulunur ve alttan ızgara kanalı ile hava girişini sağlar. Bu hava ayarı, sadece kömür yakarken kullanılmalıdır. Bu nedenle kül çekmecesinin çok dolu olmamasına dikkat edilmelidir. Odun yakılırken, bu havalandırma düğmesi kapalı tutulmalıdır. Aksi halde, odun sarfiyatı artar ve şömine fazla ısınır ve şömineye zarar verir.

İkinci hava ayar elemanları: Üstte sıcak kabinde bulunur ve hava bu kanaldan, yanma odasına üstten girerek tam bir yanma sağlar. Bu hava ayarı daima açık tutulmalıdır.

İLK KULLANIM

Şömine soba; ilk yakılışında, yanma odası kapıları hafif açık durmalıdır. Bununla kapılarda bulunan contaların, boyaya yapışmaması sağlanır. Boya; birkaç saat sonra, iyice sertleştikten sonra kapılar iyice kapatılmalıdır. İlk yanma sırasında; boyanın sertleşmesi aşamasında, bir miktar boya kokusu hissedilir ki, bu normaldir. Şömine soba; biraz gazete kağıdı ve birkaç ince tahta parçası ile yakılmalıdır. Tahta parçaları alev aldıktan sonra, 2-3 parça odun atılmalıdır. Normal yakım esnasında da; şömine sobaya 3 parçadan fazla odun atılmamalıdır. Eğer çok odun atılıp, ana hava ayarları ve kül çekmecesi açık bırakılıyorsa, kontrolsüz ve kuvvetli bir yanma olur ki; bu odun tüketimini arttırır ve şömine sobada, bacada hasara sebep olur. Baca çekişi kuvvetli ise; çıkış borusundaki klape ile hava çekişi ayarlanmalıdır. Islak odun, çöp, kimyevi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Odunlar, dışarıda üstü kapalı bir yerde depolanmalı ve son iki gün içeri alınmalıdır. İçerde depolanan odunlar, çok kuru olacağından çok çabuk yanar ve yakıt sarfiyatı artar.

BAKIM

Şömine sobalar; kaliteli mamuller olup, normal kullanımda herhangi bir zarara uğramazlar. Aşırı ısınmada oluşabilecek, renk değişmeleri sprey boya atılarak giderilebilir. Şömine sobalar; senede bir kere temizletilmelidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir