Açik bi̇r şömi̇nede kullaniciyi bekleyen sorunlar

Açik bi̇r şömi̇nede kullaniciyi bekleyen sorunlar

     Tüm Dünya’da şömine sektörü özellikle son 40 yıldır açık şömine imalatını tamamen bırakmıştır. Karşılaşılan en büyük sorun kontrolsüz yanıştır. Kontrolsüz bir yanış iyi çekiş sağlayan geniş bir bacada tüm evin ısınmış havasını ve oksijenini süratle bacadan dışarı atar. 70’ lik bir hazne bir saatte yaklaşık 80 / 120 m3 hava deşarjına sebep olmaktadır. Kaybedilen bu oksijenin yerini yeni ve soğuk hava alır. Kapı pencere gibi hassas noktalardan evinize yeni ve soğuk hava giriş olur. Bu kaçınılmaz fiziksel bir olaydır. Açık bir haznede ateşin yanması hava şartlarından etkilenmektedir. Lodos havada duman geri teperek evin içerisine dolar. Bu esnada zehirli gaz evdeki havaya karışarak büyük tehlike oluşturur. Eve dolan dumanın tahliyesi için açılacak kapı veya pencere eve girecek yeni havanın doğrudan şömineye yönelmesi neticesinde geri tepme ve tütme olayını daha da arttıracaktır.

     Yanan odunun ısısından istifade edilemeyeceği gibi, hızlı yanıştan dolayı ateşin haznede dönerek yanması (Ateşin dansı) görülemeyecektir.

     Bugünlerde ülkemizde önemsenmeyen fakat Dünya’da standart olan çevre bilinci açık şöminelerden çıkan ve atmosfere yayılan karbon monoksit gazından oluşan kirliliğe kanuni olarak dur demiştir.

      Ülkemizde 1989 yılından beri ŞÖMİNE öncülüğünde yayılan vitro seramik camlı şömineler insanlarımıza gerçek bir şöminenin nasıl olması gerektiğini göstermiştir. Kaliteli bir yapıda aranan en önemli unsur haline gelen vitro seramik camlı şömineler tüm kullanıcılara büyük ve sorunsuz bir şömine keyfi sunmaktadır.

      Açık şöminelerde baca her ne kadar mükemmel olur ise olsun aynı şafttan çıkan ve çatıdaki mesafesi 6 metre daha yakın olan bacalar birbirine sifon yaparak yanan şöminenin dumanını emip diğer yanmayan şöminenin bacasından evin içine vermektedir. Türkiye’de bunun örneklerine çok sık rastlamaktayız.

     Kaliteli bir yapıyı almak isteyen kişiler elbette tüm evin tefrişatını titizlikle incelemektedir. (doğrama, parke, mutfak, seramik, banyo, şömine) gibi. Bir evin en fonksiyonel ve en göze çarpan bölümü olan salonda profesyonelce kurulmuş kapalı sistem bir şömine insanlarda son derece olumlu izlenimler bırakır.

NEDEN KAPALI HAZNE?

Şömine, kapalı bir mekanda ateşin yakıldığı yerdir. Dolayısıyla yanış sırasında oluşan duman, is, zehirli gazlar ve kıvılcımlardan kaynaklanabilecek her türlü risk mevcuttur.

Mevcut olan bu risklerin en aza indirilmesi ve artan çevre bilinci ile birlikte 1960’lı yıllardan itibaren kapalı sistem şömine hazneleri kullanılmaya başlanmıştır. Bugün Avrupa’da hemen hemen açık şömine kullanımı kalmamıştır. Daha da önemlisi, yirmi beş milyon aile evlerinin tamamını şömine ile ısıtmaktadır.

¨ Kapalı haznede mekandan emilen oksijen kontrollüdür. Dolayısıyla açık hazne gibi kısa bir sürede oksijeni tüketmez ve yanış sırasında karbonun karbon monoksite dönüşmesi engellenir.

¨ Oluşan duman ve islerin mekana gelmesi engellenir.

¨ Bacadan kaynaklanabilecek çekiş sorunları ortadan kalkar veya zararsız bir seviyede kalır.

¨ Yanış sırasında açığa çıkan gazların da yanması sonucu daha fazla enerji elde edilir.

¨ Baca çıkış gaz miktarı çevre dostudur. “Yeşil Alev” normu Avrupa’da bağımsız ajanslar tarafından kontrol edilir.

¨ Kapalı sistem şömineler açık şöminelere göre 4 misli daha az odun harcar.

¨ Kapalı sistem şömineler açık şöminelere göre 6 misli daha fazla ısıtır.

NELER ÖNEMLİ?

¨ Haznenin döküm kalitesi

¨ Döküm cinsi, normu ve üretim tekniği

¨ Tüm hazne parçaları için aynı kaliteyi gösteren belge

¨ Ön camın “vitro seramik” olma özelliği

¨ Montajda izolasyon yapılması

¨ Doğru izolasyon malzemelerinin kullanılması

¨ Hazne ve izolasyon için geçerli “Garanti belgesi”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir